Dobre i tanie opony letnie – czy takie istnieją?

Wśród wielu kierowców istnieje przekonanie, że nie ma prawa istnieć opona oferująca, dobrą jakość, przyzwoite osiągi w umiarkowanej cenie. Czy aby na pewno? Wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i preferencji. Markowe opony klasy premium to nierzadko wydatek sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Czy w takim razie istnieje sposób, który pozwoli ograniczyć wydatki, jednocześnie nie tracąc na jakości i osiągach?

Tanie opony letnie – możliwości


Istnieje kilka sposobów, na zaoszczędzenie przy zakupie ogumienia. Jednym z bardziej popularnych, acz niezbyt bezpiecznych jest kupno opon używanych.


 
Używane opony letnie

Decydując się na ten krok powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:

    – Data produkcji (DOT) – niezwykle ważna informacja o wieku opony, która może nam przybliżyć jakich właściwości jezdnych możemy oczekiwać po latach eksploatacji przez poprzedniego właściciela.
    – Głębokość bieżnika – to od niej zależy jakie osiągi oferuje opona. Niestety, głęboki bieżnik nie zawsze oznacza, iż ogumienie będzie w dobrej kondycji.
    – Ogólna kondycja i stan gumy – wydaje się oczywistym, że należy zwrócić uwagę na ogólny stan ogumienia oraz czy guma nie jest po parciała lub popękana. Ważne aby sprawdzić, czy opona była w przeszłości naprawiana. Jeżeli widzimy ślady wskazujące na naprawę, to lepiej zrezygnować z zakupu takiego ogumienia.
    Używane opony letnie
    Pęknięcia na ścianie bocznej – mimo głębokiego bieżnika, ogumienie nie nadaje się do użytku.


Opony bieżnikowane – tanie, ekologiczne z nowym bieżnikiem

Istotnie, opony bieżnikowane zaliczają się do grupy ekologicznych, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się starą oponę. Produkt powstaje po uprzednim usunięciu dotychczasowego bieżnika i przy  pomocy jednej z metod następuje naklejenie nowego.Tanie opony letnie

Jeżeli opony bieżnikowane są robione zgodnie ze sztuką, to ich eksploatacja nie zagraża naszemu bezpieczeństwu i faktycznie zakup takiego produktu może przynieść często spore oszczędności. Niestety, mimo licznych kontroli na każdym etapie produkcji, zdarza się, iż odpada z nich bieżnik lub dochodzi do uszkodzenia ściany bocznej. Naprawa w tej sytuacji nie jest możliwa.

Opony bieżnikowane są z reguły trudne w wyważeniu i stosunkowo głośne. Można się także spotkać z opinią, iż zużywają się nierównomiernie i o wiele szybciej niż nowe, pełnowartościowe ogumienie. Zdecydowanie nie polecamy ich także osobom reprezentującym dynamiczny styl jazdy. Rozwijanie wysokich prędkości, gwałtowne manewry a tym samym duże przeciążenia mogą doprowadzić do rozerwania ogumienia co może zakończyć się tragedią…
 


Opony używane - Chińskie opony w dobrej cenie

Wokół chińskich produktów (nie tylko opon) krąży sporo legend i mitów. Wielu kierowców wyznaje zasadę “Chińszczyzna dobra jest w kuchni a nie w garażu”. Czy jest to słuszne przekonanie?
Cóż, przy wyborze opon chińskich jest taka sama zasada jak przy zakupie ogumienia np. europejskiego producenta. Zwracamy uwagę na parametry, okres gwarancji i opinie. Te niepochlebne dotyczące opon chińskich bardzo często wynikają ze stereotypów, które nie mają odbicia w rzeczywistości od kilku lat. Poziom jakościowy uległ znacznej poprawie i wiele produktów dorównuje wyrobom europejskim w dużo korzystniejszych cenach. Najpoważniejszą wadą opon chińskich jest często, krótki okres gwarancyjny, jaki oferuje producent. Należy także pamiętać, iż osiągi ogumienia z Chin nie będą raczej wystarczające dla samochodów o większej mocy i sportowego stylu jazdy.

 

Dobre bo polskie! Czyli krajowi i europejscy producenci opon

Jedną z najrozsądniejszych opcji jest zakup opon klasy ekonomicznej produkowanych w Europie. Wielu kierowców poddaje wątpliwości poziom jakości naszych rodzimych produktów. Nic bardziej mylnego.

Dębica, uznawana jest za jednego z najlepszych dostawców opon klasy ekonomicznej w Polsce. Ogumienie charakteryzuje się dobrą jakością, zrównoważonymi osiągami przy niewielkich kosztach zakupu. Warto zaznaczyć, iż Dębica na swoje produkty oferuje 5 letni okres gwarancyjny, czego raczej nie otrzymamy wraz z zakupem opon klasy ekonomicznej z Chin. Dębica jest obecnie częścią znanego na całym świecie amerykańskiego koncernu Goodyear.

Kormoran jest polską marką opon samochodowych, której warto poświęcić więcej uwagi. Produkty przedsiębiorstwa sprzedawane są w Rosji, Chorwacji, Bośni, Rumuni oraz na Węgrzech. Opony Kormoran oferują stosunkowo dobre osiągi, jakość w bardzo przystępnej cenie. Na uwagę zasługuje fakt, iż produkty polskiego producent objęte są 10 letnią gwarancją. Kormoran należy do francuskiej grupy Michelin.

Warto zaznaczyć, iż coraz częściej polskie ogumienie zajmuje wysokie pozycje w rankingach i testach organizowanych przez niezależne firmy.
Europejscy producenci opon samochodowych

Sava jest to słoweńska marka produkująca opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Ogumienie to cechuje się dobrymi osiągami przy umiarkowanym koszcie zakupu. Przedsiębiorstwo posiada bogatą historię i wieloletnie doświadczenie w produkcji opon samochodowych. Podobnie jak wspomniana wcześniej Dębica, marka Sava jest częścią grupy Goodyear.

Barum to czeskie przedsiębiorstwo należące do niemieckiego koncernu Continental. Firma oferuje opony samochodowe klasy ekonomicznej, które sprzedawane w większości krajów Europejskich. Niewygórowane koszty zakupu oraz dobre osiągi, czynią ogumienie Barum ciekawą propozycją w segmencie produktów budżetowych.

Matador jest to słowacka marka opon klasy ekonomicznej. Firma obecnie dostarcza swoje wyroby do ponad 80 krajów na świecie. Produkty charakteryzują się bardzo dobrą jakością, przyzwoitymi osiągami oraz umiarkowaną ceną.


Podsumowanie

tanie opony letniePrzy wyborze opon powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Impulsywne działanie pod wpływem emocji i pośpiech to źli doradcy. Cena nie powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze opon letnich. Najtańszą opcją z reguły jest zakup opon używanych. Należy jednak pamiętać, że przy takim wyborze nigdy nie będziemy pewni pochodzenia i faktycznego stanu ogumienia. Co więcej, najczęściej nie posiadamy żadnego okresu gwarancyjnego. Zakup opon używanych powinien być wykonywany w ostateczności przy minimum podstawowej wiedzy na temat ogumienia.

Wydaje się, iż w tej sytuacji opony bieżnikowane pozbawione są wad, o których wspomnieliśmy wyżej. Niestety, sprawa nie jest wcale taka prosta i oczywista. Bardzo często opony używane klasy premium okażą się lepszym wyborem niż “nowe” opony bieżnikowane. Chociażby ze względu na częste problemy z wyważeniem, trwałością i uciążliwym hałasem, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Chińskie opony oferują zrównoważone osiągi bardzo niskiej cenie. Wadą jest fakt, iż okres gwarancyjny w zdecydowanej większości przypadków to zaledwie 2 lata. Zdarza się, że po tym okresie ogumienie zacznie szybciej się ścierać i tracić swoje właściwości. Nie są to polecane produkty dla osób reprezentujących sportowy styl jazdy.

Przechodząc do meritum: Opony letnie europejskiej produkcji oferują stosunkowo dobre osiągi, przyzwoitą jakość, umiarkowaną cenę i nawet 10 letni okres gwarancji. Spełniając powyższe założenia, stają się najlepszą opcją dla kierowców chcących kupić nowe ogumienie bez konieczności nadszarpnięcia domowego budżetu.

 

Nasze propozycje

Dębica Presto HP to opony letnie, które powstały z myślą o samochodach osobowych klasy średniej oraz miejskich autach kompaktowych. Model charakteryzuje się nadzwyczaj dobrymi parametrami oraz wysokim komfortem akustycznym. Prezentowane ogumienie znajduje się w grupie produktów klasy ekonomicznej, co gwarantuje dobre osiągi przy niskim koszcie zakupu. Dębica Presto HP dostępna jest w 33 różnych wariantach dla felg w rozmiarze 14 – 16 cali i stanowi jedną z najciekawszych propozycji w niniejszym zestawieniu.

 
Barum Bravuris 3HM to opona letnia, która zadebiutowała w 2014 roku. Jest to produkt przeznaczony do samochodów klasy średniej i wyższej. Dzięki bogatej palecie rozmiarów, Bravuris 3HM można dopasować do wielu modeli aut osobowych w tym także 4×4 i SUV. Prezentowane ogumienie znajduje się w grupie produktów klasy budżetowej, co gwarantuje zrównoważone osiągi w korzystnej cenie. Barum Bravuris 3HM dostępny jest w ponad 80 różnych wariantach dla felg w rozmiarze 15 – 21 cali.

 
Tegoroczną nowością, zasługującą na uwagę jest opona letnia Kormoran Road Performance. Model oferuje stosunkowo dobre osiągi, 10 letni okres gwarancji producenta oraz bardzo korzystną cenę. Wspomniana opona występuje pod 5 wariantami dla rozmiaru 205/55 R16. Model dostępny jest także w rozmiarach 175/55 R 15 77H, 185/55 R 15 82H, 185/55 R 15 82V oraz 195/45 R 16 84V XL.