Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Od 24 kwietnia 2017 roku, wszyscy kierowcy mogą w łatwy sposób sprawdzić ile punktów karnych zdążyli zebrać. Nowa e-usługa “Sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest na portalu obywatel.gov.pl. Jednakże aby z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

O czym warto wiedzieć?


Baza danych systemu aktualizowana jest raz dziennie, co oznacza, że zawarte w niej informacje mogą ulec zmianie. Usługa jest całkowicie bezpłatna i może skorzystać z niej każdy kto posiada Profil Zaufany.

Punkty karne znikają z konta kierującego jeżeli minie rok od dnia popełnienia naruszenia. Innymi słowy kiedy wspomniane naruszenie się przedawni. Liczbę punktów karnych można zmniejszyć po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. Dotyczy to jednak jedynie tych kierowców, którzy nie przekroczyli 24 punktów karnych (mniej niż 20 punktów, jeżeli posiadamy prawo jazdy krócej niż rok). Szkolenia tego typu organizowane są w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Należy pamiętać, że można w nich uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku. Szkolenie pozwala zmniejszyć ilość o 6 punktów karnych.


Uwaga na oszustów!

Kilka lat temu, krótko po pojawieniu się informacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wprowadzeniu takiej usługi w Polsce w internecie zaczęły działać strony oferujące informacje o stanie punktów karnych. Jak się później okazało były to witryny stworzone w celu wyciągania pieniędzy od nieświadomych internautów. Wysłanie SMS na wskazany numer uaktywniało usługę, która cyklicznie przesyłała zwrotne wiadomości premium. Koszt każdej wynosił 7,38 zł brutto. Dlatego tak ważnym jest aby upewnić się, że korzystamy z serwisu uruchomionego w ramach projektu CEPiK. Serwis nie pobierał i nie pobiera żadnych opłat.

 

Klienci niektórych banków mają łatwiej

Jeżeli posiadamy konto w banku PKO, Inteligo, ING, Envelo lub Millenium może skorzystać z logowania poprzez bankowość elektroniczną. Bank na etapie otwierania konta sprawdził naszą tożsamość, co umożliwia nam autoryzowany dostęp do informacji o wspomnianych punktach karnych.