Jak prawidłowo pompować opony?

Opona samochodowa odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak prawidłowo pompować koła, a ciśnienie w oponach jest ważnym parametrem odpowiedzialnym za podstawowe właściwości techniczne koła. Każda opona z biegiem czasu naturalnie traci powietrze. Wpływ na ten proces ma kilka czynników, a jednym z ważniejszych zwłaszcza zimą jest temperatura otoczenia. Ciśnienie powietrza w kołach rośnie wraz ze wzrostem temperatury i spada gdy temperatura ulega obniżeniu. Może się więc zdarzyć, że zimą ciśnienie w kołach będzie zbyt niskie. Pamiętać należy, że prawidłowe ciśnienie w oponach jest jednym z warunków niskiego zużycia paliwa, ale nie tylko.

Ciśnienie w oponach wpływa na:

 • komfort jazdy;
 • stabilność pojazdu;
 • przyczepność w trakcie hamowania;
 • prawidłowe pokonywanie zakrętów;
 • zużycie bieżnika

Ciśnienie w oponach powinniśmy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu, a także po każdej zmianie opon i przed każdą dłuższą trasą. Jeśli na ulicy występują gwałtowne zmiany temperatury, należy sprawdzać ciśnienie nawet co dwa tygodnie. Co zrobić jeżeli podczas kontroli zauważymy spadek ciśnienia w oponach? Warto podjechać na najbliższą stację i dopompować opony samodzielnie. To nic nie kosztuje i jest bardzo proste.

Podstawowe zasady pompowania opon na stacji benzynowej

W praktyce pompowanie opon na stacji benzynowej nie różni się od niczym od wykonywania tej czynności w warsztacie samochodowym, serwisie opon czy w swoim własnym garażu. Zasady są prawie identyczne. To co odróżnia pompowanie kół na stacji benzynowej od pozostałych lokalizacji to konieczność wyłączenia silnika podczas całego procesu.

Pompowanie opon krok po kroku

Pompowanie kół samochodu jest łatwe, ale początkujący kierowca może mieć kilka pytań. Przeanalizujemy poszczególne etapy procesu pompowania, dzięki czemu będziesz wiedział, jak prawidłowo pompować koła.

Pompowanie kół przy pomocy kompresora na stacji benzynowej:

 • Podjeżdżając do kompresora ustawiamy samochód tak, aby wąż swobodnie sięgał do wszystkich kół;
 • Przed przystąpieniem do pompowania należy najpierw odkręcić plastikowe lub metalowe osłony zaworków;
 • Ustawiamy odpowiednią wartość ciśnienia na kompresorze. Informację o prawidłowym ciśnieniu znajdziesz w instrukcji pojazdu;
 • Podłączamy wąż do wentyla opony, pompowanie następuje automatycznie;
 • Gdy tylko opona się napompuje, rozlegnie się sygnał dźwiękowy (czasem go nie ma), lub zapali zielona lampka;
 • Ostatnia czynność to nakręcenie osłony zaworka;
 • Następnie powtarzamy wszystkie etapy opisane powyżej na pozostałych kołach. Teraz samochód jest gotowy do jazdy.

Pompowanie kół - najczęściej zadawane pytania

Jak często pompować koła samochodu?

Przyjmuje się, że spadek ciśnienia powietrza o 0,1-0,2 bara na miesiąc jest całkiem naturalny. Tempo spadku ciśnienia zależy w dużej mierze od temperatury otoczenia, stanu opon, kondycji zaworków, a także ciśnienia początkowego. Ciśnienie w oponach powinniśmy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu i w razie potrzeby dopompować koło.

Jak pompować koła wyposażone w czujniki ciśnienia?

Sposób pompowania kół wyposażonych w czujniki ciśnienia opon TPMS nie różni się niczym od pompowania kół bez czujników.

Czy warto pompować koła azotem?

Azot w przeciwieństwie do tlenu nie wchodzi w reakcję z gumą i metalami dzięki czemu wydłuża się żywotność zarówno opony jak i obręczy. Ma również mniejszą tendencję do zmiany ciśnienia pod wpływem temperatury co wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Jaka wartość ciśnienia będzie odpowiednia dla mojego samochodu?

Optymalne ciśnienie w oponach dla Twojego samochodu to ciśnienie zalecane przez producenta pojazdu. Każde auto wymaga innego poziomu ciśnienia w oponach. Odpowiednie wartości ciśnienia znaleźć można w instrukcji pojazdu, na klapce wlewu paliwa, na słupku przy drzwiach lub w schowku.