Kiedy zmienić opony na letnie?

Ze zmianą aury, kierowcom towarzyszy odwieczny problem; kiedy właściwie powinno się zmienić opony?

Ten dylemat pojawia się szczególnie często w czasie rozpoczynającym okres jesienno-zimowy. Najczęściej spotykaną odpowiedzią, zwłaszcza szczególnie lubianą w branży oponiarskiej jest znana wszystkim regułka:
 

    “Opony powinno zmienić się na zimowe, w momencie gdy średnia temperatura powietrza w ciągu doby spada poniżej 7 C.”
 

Jak wygląda sytuacja wraz ze zmianą okresu zimowego na letni?

Całkiem podobnie. Opony letnie według powyższej zasady powinno się zmienić, w momencie gdy dobowa temperatura przekroczy 7o C.

Czy to oznacza tym samym, iż jazda np. przy średniej temperaturze 10o C na oponach zimowych doprowadza do ich szybszego zużycia a ich skuteczność drastycznie spada?

Nie do końca.

Istotnie, jazda na oponach zimowych w warunkach letnich skraca ich żywotność, przyczepność czy też skuteczność hamowania. Jednakże, w powyższym przypadku różnice są praktycznie niezauważalne a wpływ zmiany warunków pogodowych odczują jedynie kierowcy robiący tysiące kilometrów miesięcznie.


Czy jest zatem wyznaczona ścisła data, do której należy zmienić opony na letnie?

Nie ma takiej daty.

Zmiany klimatyczne oraz cały szereg innych czynników z roku na rok przesuwają tę granicę. Najkorzystniejszym i wydaje się, że również najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zmiana opon na letnie przed nadejściem pierwszych ciepłych dni kwietnia. Pozwoli to nie tylko ominąć kolejki u wulkanizatorów ale także zaoszczędzi nam niepotrzebnych nerwów. Sytuacja podobnie kształtuje się w momencie przyjścia jesienny chłodów. Nie jest jednak rozsądnym czekać na pierwszy śnieg…